Головна » Статті » Мої статті

Це диво - ментальна карта

Це диво - ментальна карта (Інтелект - карта)

"Технології ніколи не замінять вчителя.

Але учитель, ефективно застосовує технології

для розвитку своїх учнів, замінить того,

 хто ними не володіє"

(Шеріл Нуссбаум-Біч)

Дивний спосіб «укладання», структуризації великого об'єму інформації на один лист, коли ми легко можемо всю її окинути поглядом і сприйняти цілісно у взаємозв'язку всіх об'єктів, надають нам ментальні карти - mind maps (вони мають безліч назв: карти розуму, карти пам'яті, інтелект -карти та ін.). Mind mapping - це надзвичайно потужний метод пізнання, що дозволяє розкрити весь інтелектуальний потенціал нашого мозку. Переваги методу в тому, що він застосовний при вирішенні найрізноманітніших завдань з самих різних областей людської діяльності:

- в особистому житті (для самоаналізу, написання резюме, планування бюджету, навчання, ведення щоденника і т.д.),

- в роботі (планування, аналіз, звіт, реалізація проекту тощо),

- навчанні (конспект, план, систематизація джерел тощо).

В основі такого способу обробки інформації за допомогою карти пам'яті лежить створення асоціацій та ієрархія понять. «Створюючи" ментальні карти ", ми представляємо інформацію у вигляді, найбільш природному для сприйняття нашим мозком, який здатний, відштовхнувшись від якоїсь однієї ідеї, плодити все нові і нові асоціацію до нескінченності»

Характерні риси ментальних карт:

• основний об'єкт вивчення (відправна точка роздумів) завжди розміщується в центрі карти;

• аспекти основного об'єкта, питання, пов'язані з ним, і суміжні теми розходяться від центрального образу у вигляді гілок;

• гілки-асоціації пояснюються ключовими словами, фразами або графічними образами, від них відходять гілки другого порядку, що виражають вторинні ідеї, від яких, у свою чергу, розходяться гілки асоціацій третього порядку;

• гілки асоціацій формують ієрархічну структуру.

При створенні ментальної карти застосовуються такі прийоми, як:

• використання кольорів і графічних зображень;

• використання абревіатур (або іноземних слів);

• використання умовних позначень і т.д.

Для створення ментальних карт існує ряд програм, як платних, так і безкоштовних. Детальну інформацію про творців цього методу, способи застосування і особливості створення ментальних карт, а також програмах, їх достоїнства і недоліки ви можете дізнатися, навчившись на курсі Ефективна обробка інформації (Mindmapping), що я власне і зробила на днях - курс безкоштовний.

А поки ми можемо розглянути області застосування ментальних карт в школі для вчителя (клікніть мишкою, щоб збільшити зображення).

http://4.bp.blogspot.com/-bWdz62oYFBk/UCrxA8rYmAI/AAAAAAAAAJo/qzKQXxcABGM/s400/%D0%B7%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%BC+%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0+%D1%83%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8E.png

Як бачимо, її можна з успіхом застосувати для мозкового штурму, планування уроку, заходи, проекту, методичної розробки, написання статті, концепції  власного портфоліо, нарешті.

А учень? Учень може використовувати таку карту для конспектування матеріалу, складання плану своєї відповіді, графічного відображення досліджуваних концепцій, літературних творів, аналізу та запам'ятовування історичних подій, фізичних явищ ... роботи над проектом ... навіть для написання твору.

Головний принцип повторимо ще раз: у центрі ключова ідея, від неї відходять гілки-асоціації, кожна з яких деталізується, народжує нові асоціації і т.д.

Свою карту ви можете супроводити графічними і текстовими файлами, таблицями, презентаціями, відео файлами. Таким чином, ви отримаєте досить об'ємний, але цілісний продукт (план, опору для творчої роботи та ін.).

Ось кілька посилань, де можна скачати або пробні версії, або програми цілком -

iMindMap (Tony Busan)

MindMeister (доступна для групової роботи одночасно з різних комп'ютерів / місць проживання)

Bubble.us https://bubbl.us/

Edraw Mindmap http://www.edrawsoft.com/freemind.php

XMind v3.2.1 http://stimul.biz/ru/news/news2010/195/23-11-2010/

Інструкції з використання та побудові ментальних карт є тут - http://stimul.biz/

Інструкція для вчителя з використання MindMeister є в чудовому блозі Ольги Півненко;

Там же є посилання на статтю «5 варіантів використання mind map на кожен день» - http://inf548.blogspot.ca/2011/08/5-mind-map.html

Ви також можете подивитися величезне число прикладів карт в галереї

http://www.stimul.biz/ru/mindmap/

Категорія: Мої статті | Додав: Admin (26.10.2015)
Переглядів: 2739 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar